2012. szeptember 30., vasárnap

Halász Judit-nap Szolnokon

"Apa figyelj rám!" koncert 11.00 és 14.00 órakor az Aba-Novák Kulturális Központban! A koncertek között ingyenes filmvetítés, kézműves foglalkozás és kiállítás várja a családokat. Belépőjegyek az Ifjúsági Házban vásárolhatók hétköznap 10.00-13.00 illetve 14.00-18.00 óra között. Jegyár: 2100 Ft illetve 1900 Ft. 2 éves kor alatt a programok ingyenesen látogathatók!


És egy kis kedvcsináló: A dal ugyanaz marad:-)

Én tű, TETŰ, ő tű...

Tájékoztató a fejtetvességről

A fejtetvesség előfordulása évről évre visszatérő jelenség a gyermekközösségekben, iskolákban, elsősorban az általános iskolákban, de esetenként az óvodákban és bölcsődékben is.

A fejtetű jellemzői

A fejtetű (Pediculus humanus capitis) 3-4 mm nagyságú rovar, amely színét a haj színének megfelelően változtatja, ovális alakú petéit – amelyet serkének nevezünk – erős cement anyaggal szorosan a hajszálak tövéhez ragasztja.
A legtöbb serke rendszerint a halánték – és a tarkótájon található. A serke a hajszál növekedésével a hajas fejbőrtől eltávolodik, elhelyezkedéséből tehát a tetvesség időpontjára következtethetünk. A serkéből a tetvek 7-8 nap alatt kelnek ki. Általában egy-egy fejen – ha csak nem nagyon elhanyagolt – ritkán van 5-10 tetűnél több. Kizárólag az ember vérét szívja, naponta 6-12 alkalommal. Az éhezést rosszul tűri. Ártalmuk elsősorban a viszketés és vakarózás, amely felsebzi a bőrt és ennek következtében másodlagos bőrgyulladás alakulhat ki. A fejtetű fertőző betegséget nem terjeszt.

Terjedésük

A fejtetű közvetlen érintkezés útján terjed, leggyakrabban úgy, hogy játék közben a gyerekek feje egymáshoz ér. Közös használati tárgyakkal – pl. sapkacserével, fésűvel – átvihető egyik személyről a másikra. A gyermekektől fertőződhetnek aztán a szülők, testvérek és egyéb családtagok, akik a fejtetűt továbbadhatják.

Felderítésük

Fejtetvességre utaló gyanú esetén a hajat lazán szét kell választani. Elsősorban a fülek melletti, illetve mögötti területet kell gondosan megvizsgálni. Mivel a tetvek fény elől gyorsan menekülnek, ezért főleg a serkéket kell keresni. A serke és az élő tetű a barna és a fekete hajban szabad szemmel is könnyen észrevehető, a világos hajúaknál azonban már fokozottabb figyelem szükséges. A korpától való elkülönítés sok esetben igen nehéz lehet. A serke a két köröm között összenyomva pattanó hangot ad, míg a kikelteknél vagy az
elpusztultaknál ez már nem tapasztalható. A fejtetvesség vizsgálatát kézi nagyító használata megkönnyíti.
 


 
Irtásuk

Elölésük aránylag egyszerű. A gyógyszertárakban beszerezhető tetűirtószerek (NITTYFOR, PEDEX, NIX) a tetveket és a serkéket rövid időn belül biztosan elpusztítják!

A kezelést – a tetűirtószerhez mellékelt használati utasítás előírásai szerint (!) – gondosan el kell elvégezni. A hajas fejbőrt és a hajat a hajszesszel alaposan át kell nedvesíteni, majd be kell dörzsölni. Ezután meg kell várni, amíg a hajszesz a hajra rászárad. (Ez az idő a felvitt mennyiségtől függően: 5-15 perc.) Ügyelni kell arra, hogy a tetűirtószer ne kerüljön a szembe, mert kötőhártya-gyulladást okozhat. A gyermek csukott szemét vattával kell védeni. Kisebesedett bőrfelületre nem szabad alkalmazni. A készítmények tetűirtó hatásukat a következő hajmosásig (akár néhány hétig!) megőrzik és a hajra rákerülő fejtetveket még azok megtelepedése, elszaporodása előtt biztosan elpusztítják.

A tetűirtószeres kezeléstől elpusztult serkéket a gyermek hajáról el kell távolítani. Ugyanis a serkementesség jelzi, hogy a kezelés szakszerűen történt. Mivel a serkék a hajszálakhoz cementszerű anyaggal rögzülnek, az elpusztult serkék eltávolítása gyakran nem könnyű. A serkék a hajszálról ecetbe mártott sűrű fogazatú fésűvel, két körmünk közé fogva, esetleg
csipesszel történő lehúzással, vagy egyszerűen a hajszál levágásával távolíthatók el.
A fésűn, kefén található fejtetvek néhány perces forró vízbe mártással, a sapkán levők pedig mosással pusztíthatók el.

Megelőzésük

Ennek egyik leghatékonyabb tényezője a szülői gondoskodás!

Vegyük figyelembe, hogy személyes tapasztalataink hiánya miatt gyakran magunk sem vesszük észre, ha a gyermek az óvodából, az iskolából vagy a nyári táborból tetvesen érkezik vissza, ezért a közösségbe tetvesen engedjük el.
Ha viszont nem figyelünk fel arra, hogy gyermekünk (különösen a füle körül) gyakran vakarja a fejét, otthon nem fordítunk kellő gondot a rendszeres hajápolásra, a hajmosásra és fésülésre, úgy a hajra került fejtetű könnyen és gyorsan elszaporodhat.
Ezért a gyermek tisztálkodásának, fésülködésének rendszeres ellenőrzése nagyon fontos. Időről időre vizsgáljuk át a gyermek haját, nincs-e benne élő tetű vagy serke.


Ha gyermekünk olyan közösségbe járna, ahol fejtetvességről hallunk, a NITTYFOR vagy PEDEX tetűirtó hajszesznek a fejmosás utáni alkalmazása biztosan meggátolja a hívatlan vendégek gyermekünk hajában történő megjelenését és a következő hajmosásig biztosítja a tetűmentességet.

Téves az a hiedelem, hogy a tetvesség csak piszkos, elhanyagolt családokban fordul elő. Vegyük tudomásul, hogy a tetű „demokrata”! Nincs tekintettel korra, nemre beosztásra, rangra és vagyonra, egyszerűen táplálékát, a vért keresi. Fejtetűvel tehát bárki fertőződhet, restellni csak azt kell, ha valaki eltetvesedik, mert ez azt jelenti, hogy nem törődött gyermeke
gondozásával. Megkapni tehát nem szégyen, de eltitkolni, nem kezelni, továbbadni, és ezzel a közösséget veszélyeztetni nemcsak szégyen, hanem felelőtlenség is.

Gyermekközösségekben az iskola-egészségügyi hálózat (védőnő/orvos) szeptemberben, januárban és áprilisban – de fejtetvesség előfordulásakor soron kívül is – szűrővizsgálatot végeznek és ha tetves gyermeket találnak – bár ez elsődlegesen a szülők feladata (!) – szükség esetén azok kezeléseket is elvégzik. Ebben a munkában indokolt esetben az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat városi intézetei is közreműködnek.

Ha tetves gyermeket találnak, az óvónő, az osztályfőnök értesíti a szülőket.
A gyermek kezelése elsődlegesen a szülők feladata és kötelessége!

Amennyiben az ellenőrző vizsgálatok során az iskola-egészségügyi hálózat gyermeke hajában ismételten tetűt vagy serkét talál, közegészségügyi érdekből a kiszűrt gyermeket az Állami Népegészségügyi Tisztiorvosi Szolgálatnak (ÁNTSZ) illetékes városi/fővárosi kerületi intézetének név szerint kötelesek jelenteni, amely gondoskodik a tetves gyermek környezetére (családtagjaira stb.) kiterjedő vizsgálatról és szükség esetén a tetves személy kezeléséről.

2012. szeptember 23., vasárnap

Heti mese

Az alábbi linkeken megtalálhatják a szeptember 24-i hét meséit csoportonként.
Micimackó: Szutyejev - A gomba alatt



Napocska: Mese az eltévedt kisverébről
Katica: A három kívánság
Pillangó: Fazekas Anna - Öreg néne őzikéje



2012. szeptember 18., kedd

Óvodatörténeti kiállítás


Biztosan sokan emlékeznek még a 2011 nyarán megrendezett óvodatörténeti kiállításra. A megnyitóról és a kiállításról készült filmet már a youtube-on is megnézhetik: http://www.youtube.com/watch?v=PI598JzYeMM. Terveink szerint további videókat is töltünk fel ugyanide, ezúton kérünk minden kedves olvasót, ha valakinek van jó minőségű, mpeg vagy avi formátumú kisfilmje a 2012-es óvodanyitó hétről, az jelezze a janoshidaovi@gmail.com címen, vagy küldje el ugyanide. Előre is köszönjük!

2012. szeptember 5., szerda

Az első napok

Az első óvodai napok a többi csoportban is mozgalmasan, vidáman teltek. Hagyományainkhoz híven az érkező gyerekeket kis meglepetéssel várták az óvó nénik:


A gyöngyörű nyárutó kedvezett a kerti programoknak, ezért a tízórai után a gyerekek rögtön birtokba is vették az udvart, ahol a homokozón és a kerti játékokon kívül közös "mocorgóval", körjátékokkal vártuk őket:






Megérkeztek...

...az új kiscsoportosok szeptember 3-án a Micimackó csoportba! Az óvó nénik, Bóta Mizsei Ilona és Berecz Boglárka nagy szeretettel készültek a gyermekek és szüleik, nagyszüleik fogadására. Az első héten folyik a beszoktatás: ez az az időszak, amikor a gyerekek és az őket kísérő szülők vagy nagyszülők még együtt töltik a délelőtt egy részét vagy egészét, ezzel segítve a kicsik beilleszkedését az óvodai életbe.
Néhány kép a Micimackó csoport első két napjáról:

2012. szeptember 3., hétfő

VIDÁM ÉVNYITÓ HÉT - részletes program

Az alábbiakban olvashatják a Jánoshidai Napsugár Óvoda 2012/2013-as nevelési évét kezdő VIDÁM ÉVNYITÓ HÉT részletes programjait. (A képre kattintva nagyobb méretben is megtekinthető.)

Kezdődik az új év!

Hagyományainkhoz híven idén is egy VIDÁM ÉVNYITÓ HÉTtel várjuk az óvodás gyermekeket. Különösen fontos ez az időszak a kiscsoportba érkező gyermekek és szüleik számára, akik a beszoktatási idő alatt a programok segítségével betekinthetnek óvodánk mindennapjaiba, nevelési programunk főbb elemeibe.
Szeretettel várjuk régi és új óvodásainkat a VIDÁM ÉVNYITÓ HÉT programjaira, valamint a kedves Szülőket, Nagyszülőket a szerdai nap CSALÁDI PROGRAMJAIra!

A 2011/2012-es nevelési év eseményei: NYÁR

A 2011/2012-es nevelési évet egy jó hangulatú családi nappal zártuk, ahová az óvodás gyermekeken kívül a kedves szülőket, nagyszülőket is meghívtuk. Volt itt program bőven: a gyerekek fűzhettek gyöngyöt, ugrálóvárazhattak, volt arcfestés, tánc, és végül egy korai vacsora (üstben főtt paprikáskrumpli).

Júliustól összevont csoportokba vártuk a gyermekeket, és igyekeztünk számukra minél változatosabbá, vidámabbá tenni a forró nyári napokat. A kánikulában jól esett a gyerekeknek a hűsítő zuhany a kerti medencében:

A nagy melegre való tekintettel a teraszon ebédeltünk:

De volt sárfürdő, Zagyva-parti kirándulás és kézműves foglalkozás is:




Ellátogattunk a Zagya-híd Közösségi Házba is, ahol mesevetítéssel, játékos sportfoglalkozással várták a gyerekeket:



Augusztusban pár napra bezárta kapuját az óvoda, hogy dolgozóink felkészülhessenek az új nevelési évre, és a felújított épülethez hasonlóan ők is megújulva, kipihenve kezdessék meg újra a munkát augusztus végén.




  Karácsonyi üdvözlet   A Jánoshidai Napsugá r Óvoda és Mini Bölcsőde közössége  szeretettel kíván áldott karácsonyi ünnepeket,  és békés, b...